Department Manager - Peek & Cloppenburg

Hays Czech Republic, s.r.o.

Místo práce
Bratislava, Slovensko

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Your new company

Amazing multi brand, fashion company specialised in woman and man premium fashion brand. It is an international chain of retail clothing stores with headquarters in Germany. It is an international brand with fashion department stores in several countries.

Your new role

You will be responsible for department of the store. Responsible for managing the team, trainings and their development. results, plannings, merchandising. Also you will be in touch with buyer from Austria headquarters, organisations of new campaniles (new brand, sales).

What you'll need to succeed

We are seeking for people that have experience from retail with a managerial skills. The ideal candidate should have a great sense for style and fashion trend, loving work with people, who is a team player, motivated and have leader ship, commercial skills and experience with training's also merchandising.

What you'll get in return

Great package of benefits and salary, meal vouchers, training's, relocation packaging, discount on products, international environment, premium brands culture.

What you need to do now

If you're interested in this role, click 'apply now' to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.

If this job isn't quite right for you but you are looking for a new position, please contact us for a confidential discussion on your career.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Maloobchod

Peek & Cloppenburg is an international chain of retail clothing stores with headquarters in Germany.

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Hays je vůdčí globální společností v oboru vyhledávání specialistů a poskytování služeb v oblasti lidských zdrojů. Chceme, aby naši zákazníci (klienti i kandidáti) znali značku Hays a dostávalo se jim odpovídajících služeb a komunikace, ať je potřebují kdekoli a kdykoli. Po celém světě máme více než tři tisíce odborných konzultantů, kteří s úspěchem představují tisíce kvalitních kandidátů, aby mohli denně uspokojit nároky našich klientů.

O aktivitách a nabídce jednotlivých divizí se můžete více dozvědět na www.hays.cz.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 3612225  Dátum zverejnenia: 23.5.2019