AP Accountant with German

Hays Czech Republic, s.r.o.

Místo práce
Praha, Česko
plný úvazek
Mzdové podmínky (brutto)
competitive

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Your new role
The successful candidate will be mainly responsible for transition of AP Accounting processes from Germany to Prague. This will involve also travelling. The main responsibilities will include documentation of the transition, processing of incoming invoices, communication with vendors, payments runs, dispute managements and participation on the closing activities.

What you'll need to succeed
We are seeking for experienced AP Accountant with fluency in English and German. The person should be willing to travel to Germany (in the first months) to take over the processes. Previous experience with SAP is essential. Previous experience with transitions can be an advantage.

Zaměstnanecké výhody, benefity

What you'll get in return
The client can offer competitive salary together with interesting benefit package that includes meal vouchers, flexible working hours, yearly bonus, regular yearly revision of salaries etc.

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Ostatní průmyslová výroba

Our client, an international company based in Prague, is seeking for experienced AP Accountants that will get involved in new transition of processes from Germany.

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou

Jazykové znalosti

Německý jazyk - Pokročilý (C1) a Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

Hays je vůdčí globální společností v oboru vyhledávání specialistů a poskytování služeb v oblasti lidských zdrojů. Chceme, aby naši zákazníci (klienti i kandidáti) znali značku Hays a dostávalo se jim odpovídajících služeb a komunikace, ať je potřebují kdekoli a kdykoli. Po celém světě máme více než tři tisíce odborných konzultantů, kteří s úspěchem představují tisíce kvalitních kandidátů, aby mohli denně uspokojit nároky našich klientů.

O aktivitách a nabídce jednotlivých divizí se můžete více dozvědět na www.hays.cz.

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 3770650  Dátum zverejnenia: 24.9.2019  Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny: competitive