HR administrator with English OR Turkish OR French OR Nordic languages

JOBSTART, s.r.o.

Místo práce
Praha, Česko

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Do you speak fluent English OR Turkish OR French OR Danish OR Finnish OR Swedish OR Norwegian and do you have experience from customer service or HR administration? Great! We might be looking for you!

Our client, international pharmaceutical company, is looking for suitable candidates for the role of

HR ADMINISTRATOR with Nordic language

The main activity will be taking complex care of internal HR system. You will be the first point of contact for all the employees of the company within EMEA region and you will be dealing with requests regarding new employment contracts, expiring contracts, keeping tracks of attendance, benefit portfolio and also all the administration connected to these processes (e.g. promotion, company´s policy issues, support of payroll department etc.)

Our client requires:

- 1-3 years of experience in customer service or HR field
- Very good knowledge of one of the languages at C1 level
- Great communication skills and problem solving attitude
- Customer-service mind
- Ability to multitask, dynamics, reliability

Our client offer:

- Independent, responsible role in stable, international environment
- Daily usage of foreign languages
- Professional and career growth
- Wide range of benefits : extra vacation, 4 sickdays, meal vouchers, cafeteria system, annual bonuses, etc.
- Immediate start possible

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Jiné neuvedené oblasti

Mezinárodní společnost působící v oblasti zdravotnictví.

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou
nástavbové/vyšší odborné vzdělání
vysokoškolské I. stupně
vysokoškolské II. stupně

Pozice je vhodná pro absolventa

Ano

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

personální agentura

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 3520061  Dátum zverejnenia: 19.10.2018