Data analyst

Reed Personnel Services Czech Republic s.r.o.

Místo práce
Brno, Česko

Informace o pracovním místě

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

As a DATA ANALYST you will be responsible for:
• Creating reports and analysis for management
• Extracting data using SQL
• Cooperating with other teams on acquiring data
• Identifying business issues and develop models to analyse them
• Suggesting improvements for better process efficiency

As a DATA ANALYST you should have:
• At least 1 year of experience in data analysis
• Proficiency in Excel and SQL
• Advanced English language
• Experience in Power BI is an advantage
• Good communications and presentation skills

Zaměstnanecké výhody, benefity

Our client offers:
• Competitive salary and benefits package
• Friendly environment in stable international and multicultural company
• Extra holiday
• Relocation assistance
• Job related trainings
• Meal vouchers

Společnost, pro kterou je pozice obsazována

Jiné neuvedené oblasti

REED is representing an international company which has currently opened vacancy for an experienced candidate with fluent English for the position of DATA ANALYST. If you have analytical thinking, prior working experience in data analysis using SQL and want to join a stable company based in Brno, we are waiting for your CV.

Požadavky na zaměstnance

středoškolské s maturitou

Jazykové znalosti

Anglický jazyk - Středně pokročilý (B2)

Inzerující společnost

Stručná charakteristika společnosti

IT společnost

Společnost je držitelem povolení ke zprostředkování práce.
ID: 3811638  Dátum zverejnenia: 15.11.2019