Rozhodující nemusí být odbornost

Proč se některým lidem nedaří najít si zaměstnání?
Konzultanti personálních společností se shodují: mnozí neuspějí i proto, že se ucházejí o pracovní místo, na které se nehodí. Tak moc se chtějí zaměstnat, že se snaží nastylizovat do polohy ideálních kandidátů. „Pokud bychom je doporučili, nesoulad by se určitě ukázal“, říká personální poradkyně Alexandra Holíková. „Takový člověk by nedokázal zapadnout do kolektivu a po čase by i tak odešel“.
Lidé na pohovorech i klamou – například odpovídají v testech tak, jak si myslí, že se od nich očekává“. Kdysi bylo možné testy oklamat, ale dnes jsou na lepší úrovni. Jak se mě odpověď nezdá, vrátím se k ní později kontrolní otázkou“, říká psycholožka Eva Pišútová.
Mnozí zkušení rekruiteři také tvrdí, že jim stačí pár minut na to, aby odhadli, zda je kandidát vhodným člověkem pro firmu nebo ne. „Někdy se zasazuji za přijetí člověka, který úplně nesplňuje odborné předpoklady, protože vím, že je to ten pravý“. Říká manažerka náboru pro PSA Peugeot Citroen Daniela Záborská. „V mnohých případech při přijímání nových lidí stojí na prvním místě jejich osobnost.“
Častým problémem bývá také znalost jazyků. „Setkala jsem se s lidmi, kteří ovládali jazyk celkem slušně a přeci si netroufli ucházet se o pozici, ve které se vyžadovala aktivní znalost jazyka. A jiní zase jakoby tento požadavek úplně ignorovali, znali sotva deset slov a hlásili se na místo, kde by museli denně komunikovat se zahraničními obchodními partnery“, říká Alexandra Holíková. „Lidé by měli nabídky číst pozorněji a více přemýšlet nad tím, o jakou práci jde a jaké znalosti tam skutečně budou potřebovat“.
Odborníci upozorňují: pokud Vás pozvali na osobní pohovor, podařilo se Vám na základě písemních podkladů vzbudit dojem, že se na dané místo hodíte. Nyní máte možnost zapůsobit osobně – proto byste měli být upřímní, otevření a s přiměřeným sebevědomím.