Reference – jak o ně požádat a jak Vám pomohou získat práci

Poslední aktualizace: 25. března 2021
Reference jsou součástí výběrového procesu a měly by být součástí Vaší přípravy na pracovní pohovor. Přečtěte si, jak a kdy si o ně říct.

Reference je písemné nebo telefonické zhodnocení pracovních výsledků, dovedností, ale i osobních schopností z pohledu předchozího zaměstnavatele a kolegů. Používají se i názvy jako doporučení, doporučující dopis nebo pracovní posudek. Personalisté je často vyžadují, aby ověřili informace, které o sobě tvrdíte, a získali bližší obraz o tom, jak v práci fungujete. Dobrá reference by měla být objektivní a dokáže misky vah při rozhodování naklonit na Vaší stranu. Ale pozor! Funguje to i naopak.

Reference byste měli mít připravené předem. Nemusíte je posílat zároveň s životopisem, klidně na jeho konec uveďte větu: „Reference poskytnu na požádání.“

Můžete pracovat se dvěma druhy referencí:

  • Písemná reference: dokument, o který požádáte písemně při odchodu ze zaměstnání nebo i zpětně. Máte na něj ze zákona nárok. §314 Zákoníku práce udává zaměstnavateli povinnost vydat pracovní posudek do 15 dní od jeho požádání. Dbejte na to, aby bylo vypracování důkladné, všeobecné fráze a klišé Vám k získání nového zaměstnání nepomohou.
  • Přímý kontakt: při odchodu ze zaměstnání oslovte ty, se kterými jste úzce spolupracovali, a požádejte je, zda-li je můžete uvést jako kontaktní osoby pro referenci. Kontakty (telefonní číslo nebo e-mail) poskytujte pouze v případě žádosti potencionálního zaměstnavatele a nejprve kontaktní osobu informujte.

O reference nemusíte žádat pouze šéfa

První osoba, která většinu lidí při požadavku na reference napadne, je bývalý přímý nadřízený. Předpokládá se, že Vaší práci zná nejlépe, stejně tak i Vaše silné a slabé stránky. Přesto to nemusí být jediná kompetentní osoba. Právě naopak, i pro personalisty je lepší, pokud uvedete minimálně tři různé kontakty. Požádat můžete i kolegy na stejné pozici, kolegy z jiných oddělení, podřízené nebo obchodní partnery. Důležité je, aby to byl relevantní člověk, který dokáže objektivně zhodnotit Vaše pracovní schopnosti a dovednosti.

Co dělat v případě, že neodcházíte v dobrém?

Dostali jste výpověď, neprodloužili Vám smlouvu nebo jste se se zaměstnavatelem nerozešli v dobrém. I takové věci se stávají. Co však dělat v momentě, kdy potřebujete referenci? Pokud se Vám tato situace stala jednou, vysvětlete ji a uveďte reference ze staršího zaměstnání. Pokud se Vám to stalo již vícekrát, není to dobrý signál pro potencionálního zaměstnavatele, proto si raději dávejte pozor, v jaké náladě ze zaměstnání odcházíte.

Reference mohou pomoci i absolventům

I když ještě nemáte pracovní zkušenosti, můžete svoji kredibilitu dokázat tím, že budete umět poskytnout kontakty na reference. Může to být vedoucí diplomové práce, učitel ze střední školy, vedoucí praxe, stáže či brigády. Pro získání reference pro absolventy platí všechny zásady uvedené v tomto článku.

Ovlivňovat mohou i sociální sítě

Dozvědět se něco o člověku nikdy nebylo tak snadné jako nyní. Prozradíme Vám to tajemství. Personalisté používají sociální sítě. Umí si prohlédnout profily kandidátů nebo kontaktovat společné známé.