Životopis studenta

Poslední aktualizace: 2. března 2022
Životopis pro studenty a absolventy. Poradíme Vám, jak napsat životopis, abyste získali svou první brigádu či práci i bez praxe. Podívejte se na vzor životopisu studenta.

Jak napsat životopis studenta?

Životopis je prvním kontaktem se zaměstnavatelem a rozhoduje o tom, zda dostanete šanci se o místo dále ucházet. Jak si tedy poradit se sestavením životopisu, ať už jako student hledáte přivýdělek, nebo chcete získat své první místo?

Životopis absolventa nebo studenta by měl poukazovat na schopnost pracovat s informacemi. Předpokládá se, že čerstvý absolvent má chuť učit se nové věci. Mnozí zaměstnavatelé tak upřednostní absolventa, protože si z něj mohou „vychovat“ kvalitního zaměstnance.

Vyzdvihněte proto do popředí Vaše studijní návyky, komunikační schopnosti ale i schopnost pracovat v týmu s jinými lidmi. Stejně důležitá je i schopnost zorganizovat si čas a prokázat v první práci maximální spolehlivost.

Upozorněte na své univerzitní úspěchy, případně funkce spojené s řízením. Nezapomeňte zmínit vztah k novým technologiím.


Vytvořte si Váš studentský životopis za pár minut

Napsat životopis zdarma

Jak napsat životopis, když se nemůžete vykázat bohatými pracovními zkušenostmi?

Motivace je velmi důležitá. Pokud to s první prací myslíte vážně, napište do životopisu pár slov o tom, proč se o danou pozici ucházíte. Chcete zlepšit některé své dovednosti nebo máte konkrétní kariérní cíl.

Každý zaměstnavatel ocení cílevědomost. Pokud CV posíláte do prvního zaměstnání a nejedná se pouze o životopis na brigádu či sezónní práci, věnujte pozornost i motivačnímu dopisu.

Jak na studentský životopis?

Osobní údaje v životopise

I když údaje kromě jména nejsou povinné, studenti by měli uvést datum narození, mnohdy zaměstnavatel upřednostní čerstvého absolventa nezatíženého návyky odjinud. Pokud uvádíte fyzickou adresu, nezapomeňte na to, že na koleji nebo privátu v místě studia nejste po určitou část roku k zastižení.

Co se týká e-mailu, není vhodné uvádět adresu, která odkazuje na infantilní přezdívku ([email protected], [email protected], apod.), adresu do školy nebo na stávajícího zaměstnavatele.

Vzdělání v životopise

Pro absolventy, ať už střední nebo vysoké školy, jsou informace o vzdělání důležitou částí životopisu. Základní školu uveďte pouze, pokud je to Vaše jediné dosud završené vzdělání, napište její celý oficiální název i adresu. Jestliže studujete střední školu, můžete popsat zaměření oboru spolu s informací, zda školu zakončujete maturitní zkouškou nebo výučním listem.

Nezapomeňte uvést kurzy, které jste absolvovali, účast na oborových olympiádách, případně další úspěchy – personalistovi to napoví, zda jste aktivní a cílevědomý. Důležité je mít všechny tyto informace chronologicky uspořádané od aktuální vzdělávací instituce.

Pracovní zkušenosti

Tato sekce je pro studenty trochu problematická a jestliže se ucházíte o svou první brigádu, tento krok přeskočte. Pokud za sebou již máte nějakou pracovní zkušenost, vyjmenujte všechny pozice, na kterých jste pracovali, včetně popisu pracovní náplně.

 

Tip: Pokud jste se během studia zúčastnili zahraničních stáží či výměnných pobytů, které by mohly souviset s výkonem práce, o kterou se ucházíte, napište si je do pracovních zkušeností. Poukážete tak na své jazykové znalosti, odbornost a pro personalistu může být váš životopis atraktivnější.

Znalosti a dovednosti

Hodnocení jazykových znalostí bývá často sporné – uvádějte pouze jazyky, jimiž se skutečně domluvíte a nenadhodnocujte úroveň svých znalostí. To je velmi jednoduché ověřit a personalisté to většinou udělají.

Pokud se týká IT dovedností, u většiny oborů se předpokládá základní počítačová gramotnost. Nezapomeňte se ale zmínit třeba o tom, že zvládnete zpracování dat, jednoduché programování nebo vyhledávání relevantních informací.

Pokud vlastníte řidičský průkaz, napište to sem, včetně uvedení skupiny a informace o ujetých kilometrech.

Záliby a koníčky

Nebojte se uvést své záliby a koníčky, věřte, že nejde o samoúčelné doplnění životopisu na celou stránku. Záliby vypovídají o typu osobnosti a můžete díky nim získat sympatie někoho, kdo o Vašem přijetí rozhoduje.

Takže pokud už víte, jak na to, můžete si životopis vytvořit rovnou on-line.

Vzor: Životopis pro studenty online

Stále nevíte, jak začít? Nechte se inspirovat našim online vzorem studentského životopisu.

Osobní data:

Jméno a příjmení, titul: Bc. Jana Žadatelka
Datum narození: 12. 3. 1999
E-mail: [email protected]
Mobilní telefon: +420 111 222 333

O mně

Mám ráda výzvy, jsem cílevědomá a učím se nové věci. V průběhu studia jsem získala zkušenosti s prací administrativního charakteru ve společnosti orientované na vývoz, a tedy i povědomí o spolupráci s obchodními partnery z různých evropských zemí. Tento aspekt poznávání jiných kultur a prostředí mě nadchnul, a proto hledám práci, kde bych mohla využít své jazykové znalosti, a zároveň se podílet na prodeji zajímavých výrobků na zahraničních trzích.

Jsem komunikativní, nemám problém se zapojit do věkově různorodého kolektivu. Umím se nadchnout pro zajímavou věc a vést kolektiv za určitým cílem. Tuto schopnost jsem si osvědčila při vedení nácviku s nejmladšími členy v pěveckém sboru.

Fotografie není nutná, záleží ovšem na požadavcích. Zvolte fotografii, na které budete působit seriózně, rozhodně nepoužívejte selfie, fotografie z dovolené nebo fotografie rozvernými filtry.

Dosažené vzdělání:

Vysoká škola ekonomická, Praha
Fakulta   mezinárodních vztahů – obor Mezinárodní obchod
cílový titul bakalář
2019 – dosud
Předpokládaný termín ukončení studia 2022

roční pobyt v Londýně
2018–2019
studium angličtiny, brigády v segmentu gastronomie a sociálních služeb
CAE Certificate in Advanced English (úroveň C1)

Gymnázium Boženy Němcové (všeobecné gymnázium)
2014–2018
maturitní zkouška: český jazyk, anglický jazyk, matematika, základy společenských věd

Dosavadní pracovní zkušenosti:

Dvouměsíční stáž, firma InReal
červen 2020–srpen 2020
práce administrativního charakteru spojené s vývozem do zemí EU

Asistentka prodeje, firma PharmaSale, práce na dohodu
leden-březen 2021
komunikace a poskytování informací zákazníkům, komunikace se zahraničními partnery, administrativa

od roku 2017 sezónní brigády + brigády při studiu (většinou manuální zaměření)

Ostatní znalosti a zkušenosti:
Práce s PC: OS Windows, Microsoft Office, SAP – účetní modul, MySQL, HTML, internet
Řidičský průkaz skupiny B, ujeto cca 2 000 km

Jazyky:
Anglický jazyk – C1 – pokročilý certifikace CAE
Francouzský jazyk – středně pokročilý
Ruský jazyk – základy

Záliby a koníčky:
Sport (lyžování, kondiční cvičení, lakros), sborový zpěv, cestování

Vytvořte si Váš studentský životopis za pár minut

Napsat životopis zdarma