Nezaměstnaní

Poslední aktualizace: 3. ledna 2020
Být nezaměstnaným je nepříjemné, ale vy můžete využít tento čas na to, abyste se stali pro zaměstnavatele atraktivnějším uchazečem.

Být nezaměstnaní je nepříjemné, ale vy můžete využít tento čas na to, abyste se stali pro zaměstnavatele atraktivnějším uchazečem.


Pokud se najednou stanete nezaměstnaným nebo jste dlouhodobě nezaměstnaní, je to nepříjemná situace. Nevěšte však hlavu a zaměřte se na hledání nové práce. Může se vám to podařit v průběhu týdne, někdy to může trvat déle. Důležité je, abyste udělali vše pro to, abyste se stali co nejatraktivnějším uchazečem pro potenciálního zaměstnavatele. Nabízíme rady, jak toho dosáhnout.

1. Zaevidujte se na úřadu práce

Je to jeden z prvních kroků, který byste měli udělat. Zjistěte si, pod který úřad práce podle trvalého bydliště patříte, a zaevidujte se. Předem si zjistěte, co všechno k tomu potřebujete, telefonicky nebo na webových stránkách Úřadu práce. Pokud splníte podmínky, získáte dávku v nezaměstnanosti.

Podívejte se na seznam Úřadů práce a najděte ten, pod který patříte.

2. Hledejte si novou práci

I když se to zdá samozřejmé, občas si člověk řekne, že si zaslouží krátký odpočinek a začne si hledat práci až po pár týdnech. Pokud se však pár týdnů přehoupne do několika měsíců, vaše šance na získání práce se snižují. V evidenci na úřadu práce byste se měli snažit zůstat co nejkratší dobu. Pracovní nabídky můžete hledat přímo na úřadu práce nebo v tisku, ale největší výběr najdete na Profesia.cz. Při psaní životopisů i motivačních dopisů se zkuste řídit našimi návody. Víte, jak napsat dobrý životopis a jak napsat dobrý motivační dopis? A pokud už jdete na pohovor, určitě si přečtěte rubriku Jak se připravit na pracovní pohovor. Vše můžete začít vytvořením životopisu na naší stránce.

3. Uchovejte si pracovní a sociální návyky

Ačkoliv zůstat ležet v posteli se může zdát lákavé, vstávejte pravidelně a nejpozději tehdy, kdy přibližně začíná pracovní den (8-9 hodin). Každý den si vyhraďte určitý čas na prohledávání pracovních nabídek, psaní životopisů a motivačních dopisů, či jiných aktivit, které souvisejí s vaším rozvojem. Neuzavírejte se do sebe, setkávejte se nadále s přáteli či bývalými kolegy. Možná právě oni budou mít tip na nějakou zajímavou pracovní nabídku. Zamyslete se nad tím, zda byste se neměli rekvalifikovat. Možná bývalé povolání nebylo to pravé pro vás.

4. Hledejte příčiny vašeho neúspěchu a snažte se je odstranit

Pokud se vám déle nedaří najít si práci, zkuste zjistit, proč tomu tak je. Zeptejte se svých bývalých kolegů nebo známých, kde vidí vaše nedostatky, na to, jak je zlepšit. Možná posíláte příliš obecné životopisy, nebo se hlásíte na pozice, na které nesplňujete požadavky. Pokud se dostanete na pracovní pohovor a neuspějete, zkuste se zeptat přímo personalisty, proč jste neuspěli. Na základě jejich doporučení se snažte nedostatky odstranit a zlepšit v oblastech, o kterých vám řekli.

5. Udělejte něco pro svůj rozvoj

Během období, kdy jste nezaměstnaní, máte možnosti a prostor rozvíjet své dovednosti a získat zkušenosti, na které jste během práce na plný úvazek neměli, nebo nebudete mít, čas. Nabízíme několik tipů, jak se profesionálně či osobnostně rozvíjet.

Staňte se dobrovolníkem

Nabídněte své kapacity nějaké neziskové organizaci nebo iniciativě. Naberete zcela nové zkušenosti v oblasti, o které jste nic netušili, nebo můžete získat neocenitelnou praxi v oblasti, ve které jste působili nebo chcete působit. Dobrovolnictví jistě ocení váš budoucí potenciální zaměstnavatel. Více se o dobrovolnictví můžete dozvědět na https://www.dobrovolnik.cz/, případně využijte projekt volunteer.go-ok.eu .

Studujte

Že jste již vystudovali nebo nemáte chuť či peníze na klasickou školu? Vyzkoušejte jiný typ vzdělávání. Ať už jsou to kurzy zaměřené na osobnostní rozvoj nebo kurzy vaření, každý z nich vás rozvine v jiné oblasti. Vyzkoušejte online kurzy. Díky nim se můžete naučit cizí jazyk, základy programování či grafiky. Online kurzy jsou zdarma a najdete je na různá témata. Doporučujeme stránky Coursera.com, Codeacademy.com nebo Memrise.com. Většina je v angličtině, ale nenechte se odradit a vezměte to spíše jako výzvu.

Jděte na akce

V každém městě se uskutečňují zajímavé akce z různých oblastí. Účastněte se jich, často jsou zdarma nebo za nízký poplatek. Je to součást udržování sociálních návyků a získávání nových kontaktů. A pokud by vám nějaké akce chyběly, zkuste je zorganizovat. Beseda s odborníkem či malý literární festival už možná díky vám ve vašem městě chybět nebude. To, že se účastníte akcí, případně že něco pořádáte, bude zajímavým bodem ve vašem životopisu nebo motivačním dopise. Určitě doporučujeme Profesia days  s množstvím pracovních nabídek i zajímavých přednášek. Zkuste se zaměřit na akce z oblasti, ve které byste chtěli působit.

Udělejte si svůj projekt

Je něco, co jste dosud chtěli udělat, ale nebyl na to čas? Napsat knihu, předělat byt, vytvořit si webovou stránku? Pusťte se do toho. I kdyby výsledek nikdy neměl nikdo vidět, během práce na svém projektu se hodně naučíte a uděláte si radost. Zároveň mnoho podnikatelů začalo svůj byznys právě tak, že se ocitli bez práce a začali dělat na něčem, co se později stalo jejich životním posláním a zaměstnáním.

Zlepšete si jazyk

Angličtina je základ, který je často vyžadovaný i na nižších pozicích. Nemávněte rukou nad tím, že na učení jazyka je pozdě. Pokud ho ovládáte, vždy se dá zlepšovat. Úřady práce někdy nabízejí jazykové kurzy. Můžete zkusit někoho poprosit, aby vás doučoval výměnou za nějakou vaši službu (možná umíte opravit řadu věcí v domácnosti) nebo rovnou vyhledejte cizince, který vás naučí svůj mateřský jazyk výměnou za to, že ho vy naučíte česky. Sledujte televizní pořady, filmy či seriály v cizím jazyce, čtěte cizojazyčné knihy, vyhledávejte cizince. Pokud vám to vaše možnosti dovolí, vycestujte za prací do zahraničí. Ať už to bude na letní brigádu nebo najdete v zahraničí svou vysněnou trvalou práci, kromě výdělku si určitě zlepšíte i jazyk. Zkuste si vybrat zemi, a následně z naší nabídky práce v této zemi. Nakolik si potřebujete zlepšit angličtinu, si otestujte na TrackTest.eu.
Období bez práce nemusí být jen o tom, že si budete hledat novou práci. Může to být období, kdy máte šanci objevit to, co vás nejvíce baví, zlepšit se v tom a rozvíjet všechny stránky své osobnosti. Každá další aktivita vás posune blíže k nové a lepší práci.

Co by vás ještě mohlo zajímat:

●    pokud hledáte práci, možná vám pomůže seznam pozic na Profesia.cz,
●    přečtěte si, jak napsat dobrý životopis,
●    nebo jak napsat dobrý motivační dopis,
●    nebo jak se připravit na pohovor,
●    nechte si zasílat nabídky mailem