Zdravotně znevýhodnění

Poslední aktualizace: 3. ledna 2020
Nabízíme pár tipů, kde a jak se můžete pracovně realizovat a osobnostně rozvíjet, pokud máte nějaké zdravotní znevýhodnění.

Nabízíme pár tipů, kde a jak se můžete pracovně realizovat a osobnostně rozvíjet, pokud máte nějaké zdravotní postižení.

Pokud jste zdravotně znevýhodněni, mnoho aspektů vašeho života může být těžších či komplikovanějších, než kdybyste zdravotní znevýhodnění neměli. Ale i vy tvoříte naši společnost, můžete se rozvíjet, pokročit a dosáhnout toho, co si zamanete.

1. Poznejte své schopnosti

Na jednu stranu víte, jaké aktivity a činnosti vykonávat nemůžete. Zaměřte se však na to, v čem vás vaše zdravotní postižení neomezuje, a rozvíjejte právě tyto své schopnosti a přednosti. Inspirací vám může být i Peter Kačer, který má dětskou mozkovou obrnu, přesto se snaží zkoušet nové věci.

2. Najděte si práci

Že jste o ní kvůli svému znevýhodnění dosud neuvažovali? Možnosti existují. Zkuste chráněné dílny nebo se obraťte na různé instituce, které sdružují a pomáhají zdravotně znevýhodněným, např. Národní rada občanů se zdravotním postižením v ČR nebo Český svaz zdravotně postižených.

3. Udělejte si svůj projekt

Je něco, co jste dosud chtěli udělat, ale nebyl na to čas? Napsat knihu či vytvořit si blog? Pusťte se do toho. I kdyby výsledek nikdy neměl nikdo vidět, během práce na svém projektu se hodně naučíte a uděláte si radost. Právě své znevýhodnění můžete využít jako inspiraci.

4. Jděte na akce

V každém městě se uskutečňují zajímavé akce z různých oblastí. Účastněte se jich, často jsou zdarma nebo za nízký poplatek. A pokud by vám nějaká akce chyběla, zkuste ji zorganizovat. Beseda s odborníkem či setkání lidí s podobným znevýhodněním už možná díky vám ve vašem městě chybět nebude. Určitě doporučujeme Profesia days, kde najdete zajímavé přednášky. Pokud zjistíte, že dostat se na akci je díky různým tipům bariér nemožné, ozvěte se organizátorovi. Dobré akce se budou snažit vám vyjít vstříc.

5. Začněte studovat

Na škole si můžete doplnit nebo rozšířit kvalifikaci. Pokud se rozhodnete studovat v denní formě, můžete si vybavit individuální program studia. Dálková forma studia nabízí vyučování většinou v sobotu. Jakékoliv překážky, na které ve škole natrefíte, určitě vyřešíte ve spolupráci s vedením školy.

6. Zúčastněte se kurzu

Pokud do školy přece jen nemůžete chodit, vyzkoušejte různé kurzy. Díky nim se můžete naučit cizí jazyk, základy programování či grafiky. Online kurzy jsou často zdarma a najdete je na různá témata. Doporučujeme stránky Coursera.com , Codeacademy.com nebo Memrise.com . Můžete také zkusit stát lektorem v oblasti, v níž se vyznáte. Opět můžete využít své znevýhodnění a zorganizovat např. kurz ježdění na vozíčku nebo poslepu. Fantazii se meze nekladou.

7. Staňte se dobrovolníkem

Nabídněte své zkušenosti neziskové organizaci nebo iniciativě. Možná jste dobří v angličtině nebo v malování. Vaše pomoc se určitě někde hodí. Získáte nové zkušenosti jako dobrovolník v oblasti, ve které jste dosud nepůsobili. Můžete zkusit projekt volunteer.go-ok.eu.

Základní informace:

●    občany se zdravotním postižením a nárok na důchod či příspěvky definuje zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů a vyhláška č. 388/2011 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, ve znění pozdějších předpisů
●    pracovněprávní vztahy upravuje Zákoník práce,
●    všechny náležitosti řeší Česká správa sociálního zabezpečení,
●    náležitosti týkající se práce řeší Úřad práce.