Motivační dopis vs Průvodní dopis

Poslední aktualizace: 23. srpna 2022
Motivační dopis a průvodní dopis. Přečtěte si, jaký je mezi nimi rozdíl a kdy potřebujete jeden nebo druhý dokument.

Oba dopisy slouží k tomu, abyste personalistu zaujali a přesvědčili ho k tomu, že jste ten pravý uchazeč na danou pozici a měli by Vás zavolat na pohovor.

V tomto článku se dozvíte, kdy je vhodné společně s životopisem poslat motivační dopis a kdy stačí průvodní.

Motivační dopis

Pokud zaměstnavatel v pracovní nabídce vyžaduje zaslání motivačního dopisu, určitě byste ho měli v rámci žádosti o zaměstnání poslat. Motivační dopis se nevyžaduje na všechny pozice.

Většinou se jedná o kreativní a administrativní oblasti nebo manažerské pozice. Záleží však na zaměstnavateli a jeho nárocích na uchazeče. Obvykle motivační dopis píšete do samostatného dokumentu a zasíláte ve formátu PDF.

Základní obsahová struktura motivačního dopisu se dělí na tři odstavce.

  • V prvním byste měli uvést, proč chcete pro společnost pracovat a proč jste vhodný kandidát na danou pozici. Ukažte, že společnost znáte a sledujete její aktivity.
  • V druhém odstavci popište Vaše předcházející pracovní úspěchy, podpořte je konkrétními čísly a výsledky.
  • Ve třetím odstavci věnujte prostor Vašim schopnostem a dovednostem, které jsou relevantní pro danou pozici. Pokud můžete, znovu je podpořte praktickými příklady.

Přečtěte si také: Jak napsat dobrý motivační dopis

Průvodní dopis

Průvodní dopis je kratší text, který píšete do těla emailu nebo do políčka ve formuláři s označením Průvodní text. Je to první kontakt s personalistou, který by měl říci, proč se zajímáte o danou pozici a proč se na ni hodíte.

Průvodní dopis k životopisu je kratší, výstižnější a méně formální než motivační dopis. Napsat by ho měl každý, kdo reaguje na jakoukoliv pracovní nabídku.

Jak napsat průvodní dopis

  • Vždy začínejte oslovením. Text i dokumenty ideálně adresujte přímo osobě, která je uvedena jako kontaktní.
  • Buďte struční, pište v krátkých odstavcích.
  • Zdůrazněte souvislost mezi Vámi a danou pozicí, proč reagujete právě na tuto pozici, jaké zkušenosti z Vás dělají toho pravého kandidáta.
  • Zmiňte, proč chcete pracovat v dané společnosti a co do ní přinesete.
  • Nalaďte personalistu tak, aby se o Vás chtěl dozvědět víc.

Podívejte se níže na 2 vzory průvodního dopisu. Vžijte se do role personalisty a představte si, který z příkladů by vás zaujal více. Podle toho se řiďte při psaní vašeho průvodního dopisu.

Jak by průvodní dopis neměl vypadat:

Dobrý den,
mám zájem o pracovní pozici. Posílám svůj životopis a motivační dopis.
S pozdravem
Lenka Brčkavá

Jak by průvodní dopis měl vypadat:

Dobrý den, pane Malý,

společnost ITC Comp, a. s. vnímán jako moderní společnost s originálním přístupem k informačním technologiím. Proto mě velmi potěšilo, když jsem na portálu www.profesia.cz našla pracovní nabídku na pozici marketingového specialisty / konzultanta. Tři roky jsem pracovala jako marketingový specialista ve společnosti působící v online prostředí a ve volném čase mě baví sledovat všechny novinky v IT prostředí. Proto bych ráda svou kariéru rozvíjela právě v tomto odvětví.

Více o mně a mých zkušenostech se dozvíte z přiloženého životopisu a motivačního dopisu. Další informace ráda doplním během osobního setkání.

S pozdravem
Lenka Brčkavá