Jak napsat dobrý motivační dopis

Poslední aktualizace: 19. dubna 2022
Motivační dopis je dnes běžnou součástí procesu výběru nových zaměstnanců. Jeho cílem je ukázat, proč právě Vy jste ten pravý kandidát na pracovní pozici. Podívejte se na naše rady a tipy, jak má vypadat motivační dopis.

Pokud v pracovní nabídce firma žádá, abyste k životopisu přiložili i motivační dopis, udělejte to. V případě, že to považujete za dobrovolné, můžete očekávat, že se Vám nikdo neozve zpět. Firma Vás chce skrze motivační dopis poznat, ale též si ověří, že pokud Vám zadá úlohu navíc, tak ji splníte.

Motivační dopis můžete poslat i v případě, že ho společnost v nabídce nevyžaduje. Bude to značit, že máte o práci opravdu zájem.

Co je to motivační dopis

Motivační dopis je jednostránkový dopis, který popisuje, proč jste ideálním kandidátem na určitou pozici. Obvykle se přikládá k životopisu.

Nejčastěji lidé hledají, jak napsat motivační dopis na vysokou školu, Erasmus nebo na pracovní pozici jako je asistent pedagoga, učitel, sociální pracovník nebo zdravotní sestra.

V tomto článku najdete, jak má motivační dopis vypadat, co má nebo nemá obsahovat a jaká je jeho forma. Motivační dopis může být originální, ale je dobré myslet na základni principy, které by měl splňovat.

Jak psát motivační dopis?

  • Rozsah motivačního dopisu by neměl přesáhnout jednu stranu. Buďte struční a výstižní. Pokud rádi píšete a chcete se ukázat, věřte, že dvou až třístránkový motivační dopis nikdo číst nebude.
  • Vždy uvádějte hlavičku. Měla by obsahovat Vaše kontaktní údaje a kontaktní údaje firmy, které píšete.
  • Motivační dopis dělte na odstavce.
  • Vyvarujte se gramatickým chybám.
  • Pokud máte grafický životopis, měli byste i motivační dopis upravit do podobné formy.
  • Pokud posíláte motivační dopis e-mailem, není potřeba ho podepisovat. Alternativou je elektronický podpis.

Motivační dopis a jeho struktura

Základní obsahová struktura motivačního dopisu se dělí na tři odstavce. V prvním byste měli uvést, proč chcete pro společnost pracovat a proč jste vhodný kandidát na danou pozici.

V druhém odstavci popište Vaše předcházející pracovní úspěchy, podpořte je konkrétními čísly a výsledky.

Ve třetím odstavci věnujte prostor Vašim schopnostem a dovednostem, které jsou relevantní pro danou pozici. Pokud můžete, znovu je podpořte praktickými příklady.

Základní principy jak se píše motivační dopis:

1. Přizpůsobte motivační dopis pro každou konkrétní pracovní nabídku

Na každou pracovní nabídku posílejte aktualizovaný motivační dopis přizpůsobený pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Pokud máte vzor motivačního dopisu a jen ho upravujete od posledního použití, před odesláním si vždy zkontrolujte, zda jste uvedli správného adresáta: v adrese, oslovení, v těle dopisu i v souhlase se zpracováním osobních údajů.

2. Ukažte, že o firmě něco víte

Uveďte charakteristiku společnosti, ve které se ucházíte o práci. Personalistu osloví, když uvidí, že jste si o firmě něco nastudovali. Zmiňte nějakou aktuální událost nebo reklamní kampaň, která Vás zaujala. Pokud víte o firmě fakta, která souvisí s pracovní pozicí, na kterou se hlásíte, využijte je. Neexistuje správná charakteristika, důležité je v motivačním dopise ukázat znalost společnosti, do které se právě hlásíte. Vyhněte se ale všeobecným informacím z Wikipedie.

3. Zaměřte se na to, co je pro zaměstnavatele důležité

Důraz klaďte na znalosti a zkušenosti, které jsou důležité pro zaměstnavatele a konkrétní pracovní místo. Dobrým návodem Vám může být právě pracovní nabídka a část „náplň práce, pravomoci a zodpovědnost“ a také „požadavky na zaměstnance“. Pište o sobě pravdu a buďte připraveni každý bod na pohovoru odůvodnit. Nepřikrášlujte svoje zkušenosti.

4. Napište důvod pro osobní setkání

Zmiňte důvod pro osobní setkání a při jeho plánování s personalistou buďte ochotni přizpůsobit se času. Je dobré na závěr motivačního dopisu uvést i Váš souhlas se zpracováním osobních údajů. Společnost tak Vaši žádost může zařadit do databáze uchazečů a oslovit Vás, pokud se uvolní vhodná pracovní pozice.

Vaše požadavky do motivačního dopisu nepatří

Neklaďte si hned na začátku komunikace s potenciálním zaměstnavatelem podmínky. Vaše požadavky na plat či flexibilní pracovní dobu do motivačního dopisu nepatří.

Platové požadavky, detaily ohledně náplně práce či pracovní doby se projednávají na pohovoru nebo v případě nabídky pracovní smlouvy. Taktéž nemluvte o bývalém zaměstnavateli, ani neuvádějte důvod odchodu z posledního zaměstnání. Pokud to personalistu zajímá, zeptá se Vás na pohovoru.

Podívejte se na vzor motivačního dopisu online