Nejčastější chyby v motivačním dopise

Poslední aktualizace: 19. dubna 2022
Motivační dopis: nutné zlo nebo šance zazářit? Všechno záleží na Vašem přístupu. Dejte si záležet na tom, jak bude Váš motivační dopis vypadat a co bude obsahovat. Vyhněte se následujícím chybám, které Vás mohou stát pozvání na pohovor.

1. Ignorujete požadavek na zaslání motivačního dopisu

Setkáváme se s mnohými případy, kdy lidé motivační dopis nepošlou i v případě, kdy ho zaměstnavatel v pracovní nabídce vyžaduje. Myšlenky typu „Zkusím poslat pouze životopis.“, „Pokud to budou vyžadovat, pošlu jej později.“, „Možná si toho nevšimnou.“ Vám neprojdou.

Všeobecně platí, že pokud nepošlete něco, co zaměstnavatel vyžaduje, jste ze hry o postup do dalšího kola venku. I pokud si myslíte, že neumíte psát, nemáte o sobě co říct, dejte si tu námahu a motivační dopis pošlete.

Mohlo by Vás zajímat: Jak napsat dobrý motivační dopis

2. Nesprávné oslovení

Pokud používáte jeden vzor motivačního dopisu a pouze přepisujete adresáta, lehce se Vám může stát, že zapomenete změnit hlavičku. To je velká chyba. Nejenže ukážete personalistovi, že jste si na žádosti o zaměstnání nedali záležet, ale může Vás to stát i pozvání na pohovor.

Také si dejte pozor, jakým oslovením motivační dopis začínáte. Nepoužívejte oslovení jako: milá společnost, vážená společnost, dobrý den. Pokud je v nabídce uvedena konkrétní osoba, motivační dopis vždy adresujte jí.

Pokud nevíte, komu dopis posíláte, zvolte formuli Vážený/á zástupce/zástupkyně společnosti XYZ nebo Vážený/á zástupce/zástupkyně marketingového/obchodního oddělení společnosti XYZ.

3. Všeobecná šablona

Máte vzor motivačního dopisu stažený z internetu a měníte pouze základní údaje? Máte vlastní motivační dopis, ale používáte jeden pro všechny pracovní nabídky, na které reagujete?

Nikdo se Vám neozývá? Nedivte se. Personalisté vidí desítky motivačních dopisů denně. Stažené šablony důvěrně znají a určitě je neocení. Připravte si motivační dopis tak, aby byl přizpůsobený nabídce, na kterou reagujete.

4. Nepozorné čtení pracovní nabídky

Někteří zaměstnavatelé v pracovní nabídce přesně definují, co máte v motivačním dopise uvést nebo zmínit. Pokud to tam nenajdou, považují to za nesplněnou úlohu.

5. Osobní a nevhodné informace

Do motivačního dopisu nepatří osobní informace, jako kolik máte dětí, zda máte manžela nebo manželku. Také se nemusíte zdlouhavě věnovat svým osobním koníčkům a informacím o tom, jak trávíte volný čas. Zaměřte se jen na pracovní tématiku, proč jste zrovna Vy ten pravý kandidát na pracovní pozici.

Vzor motivačního dopisu