Assessment centrum – co Vás čeká?

Poslední aktualizace: 22. prosince 2020
Testování v Assessment centrech se stalo celkem běžnou součástí výběrového řízení. Přečtěte si, co Vás v takovém centru čeká a jak se na to připravit.

Co je Assessment centrum?

Assessment centrum v překladu znamená hodnotící centrum. Je to moderní metoda, která se využívá pro výběr nejvhodnějšího kandidáta na pracovní pozici. Jde o skupinovou formu výběrového řízení, kde je přítomno více kandidátů, kteří plní zadané úlohy před hodnotiteli/pozorovateli.

Kdy budete pozváni do Assessment centra?

Tuto metodu většinou využívají středně velké a velké firmy. Vyskytuje se v oblastech, jako je administrativa, marketingové či obchodní pozice. Tímto způsobem se hodnotí jak kandidáti na juniorské pozice, tak i kandidáti na pozice manažerské.

Co Vás v Assessment centru čeká?

Pohovor v Assessment centru většinou trvá několik hodin nebo i celý den. V některých případech to mohou být i dva dny. Průběh každého pohovoru je individuální, záleží na konkrétní pozici a typu uchazeče. Je důležité, aby reakce byly autentické. Jsou však některé společné prvky, které Vás určitě neminou:

  • Představení – připravte si krátkou „elevator speech“, v rámci které se stručně a výstižně představíte. Uveďte své pracovní zkušenosti a kariérní ambice.
  • Individuální úlohy – úloha, kterou budete muset splnit v předem stanoveném časovém rámci. Většinou jde o přípravu prezentace na základě daných podkladů.
  • Skupinové úlohy – úloha, na které budete spolupracovat s ostatními účastníky. Může se jednat o skupinové diskuze nebo případové studie. Důležitou roli hraje to, jak umíte pracovat v týmu, prosadit své názory, jaká je Vaše schopnost rozhodovat se nebo dělat kompromisy. Dejte si pozor na to, že cílem je vždy splnit úlohu jako tým, ne se individuálně prosadit.
  • Testy, pohovory – testy mohou být vědomostní, zaměřené na Vaší inteligenci nebo na schopnost soustředit se pod časovým tlakem. Součástí jsou i osobnostní testy. Hodnotí se, jaké máte ambice, jestli máte manažerský potenciál, zda jste individualista nebo preferujete práci v týmu.

Kdo Vás hodnotí?

To, kdo je na druhé straně pohovoru, se může lišit případ od případu. Většinou jsou to zástupci zaměstnavatele – personalista nebo HR manažer a vedoucí daného oddělení, kam se hledá nový kolega. Přizváni mohou být i externí poradci, psychologové nebo odborníci z daného assessment centra, kteří pomáhají během hodnotícího procesu.

Jak se chovat?

Pohovor formou Assessment centra může být více stresující než běžný pohovor. Vidíte svojí konkurenci z očí do očí, jste v neznámém prostředí a čeká Vás plnění úloh, jejíchž cílem je vystresovat Vás. Je tedy možné se na Assessment centrum připravit dopředu? Rozhodně ano. Příprava se příliš neliší od té na klasický pohovor.

  • Zjistěte si co nejvíce informací o firmě, kam se hlásíte, a též o konkrétní pozici. Měli byste vědět, jaká bude Vaše pracovní náplň, jaké dovednosti byste měli ovládat a jaké požadavky jsou na danou pozici kladeny.
  • Dopředu si můžete nacvičit sebeprezentaci, čeho jste dosáhli a proč se na danou pozici hlásíte. Měla by být krátká a stručná, do tří minut.
  • Nezapomeňte i na negativní otázky: „Jaké bylo Vaše největší selhání nebo problém, který jste museli řešit?“
  • Před pohovorem se dobře vyspěte, přijďte nasnídaní a v dobré náladě. Buďte sami sebou. Důležité je, abyste se soustředili na sebe a svůj výkon, nedejte se ovlivnit nebo zastrašit konkurencí. Pokud máte jiný názor než ostatní účastníci, v klidu ho sdělte a podložte argumenty.
  • Dávejte si pozor na neverbální komunikaci. Jste totiž neustále pod dohledem. Měli byste působit příjemně a sebevědomě, ne však arogantně nebo příliš submisivně. Pokud potřebujete, vezměte si s sebou pomůcky, které zaměstnají Vaše ruce, například pero. A nezapomeňte na úsměv.

Mohlo by vás zajímat: Příprava na pohovor