Rodiče

Poslední aktualizace: 3. ledna 2020
Mateřská a rodičovská dovolená nemusí automaticky pro rodiče znamenat úplné odtržení se od pracovních či sociálních vazeb. Právě naopak. Poskytuje prostor na aktivity, na které rodič dříve kvůli pracovnímu vytížení neměl čas.

Mateřská a rodičovská dovolená nemusí automaticky pro rodiče znamenat úplné odtržení se od pracovních či sociálních vazeb. Právě naopak. Poskytuje prostor na aktivity, na které rodič dříve kvůli pracovnímu vytížení neměl čas.

Mateřská a rodičovská dovolená představují pro jednoho z rodičů, nejčastěji ženu, období, kdy zůstává dítětem v domácnosti a snaží se o to, aby dítě rostlo a prospívalo. Rodiče po mateřské a rodičovské dovolené se často setkávají s tím, že se na toto období jejich života dívá tak, jako kdyby nic nedělali, a po profesní stránce stagnovali.

Nabízíme vám několik tipů, co můžete během mateřské dovolené, kromě péče o dítě a domácnost, dělat. Každý z těchto tipů si můžete uvést do životopisu a přesvědčit svého současného nebo budoucího zaměstnavatele, že jste neseděli doma či na pískovišti, ale dělali jste něco pro svůj profesní rozvoj.

1. Zůstaňte v kontaktu se svou prací

Čas od času zajděte do své práce a zkuste zůstat v obraze. Dejte kolegům či šéfovi najevo, že se stále zajímáte o dění ve firmě. Pokud se na to cítíte, zeptejte se v práci, či nemůžete občasně s něčím pomoci, například s organizací rodinného dne nebo teambuildingu.

2. Najděte si čas na sebe

I když se to před prvním dítětem může zdát nepředstavitelné, s jeho příchodem se mění priority a občas se zdá, že toho času pro sebe je pomálu. Ale nezapomínejte na sebe. Dopřejte si alespoň část toho, na co jste byli zvyklí v období bez prcka. Kadeřník, kosmetika či káva s přáteli. Existují už i místa, která jsou přátelská k dětem, a nemusíte se bát, že tam budou během vašeho sezení s přáteli děti okřikovat.

3. Trénujte cizí jazyk

Cizí jazyk bez používání začínáme zapomínat, a právě to se může snadno stát na mateřské dovolené. Pokud je cizí jazyk ve vaší profesi důležitý, nemělo by se vám stát, že se do práce vrátíte s tím, že jste ho částečně zapomněli, protože jste ho prostě nepotřebovali. Čtěte cizojazyčné knihy, dívejte se na filmy, i vašim potomkům pouštějte pohádky v tom jazyce, který si potřebujete procvičovat, zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Procvičujte konverzaci po Skype nebo se setkávejte s lidmi, pro které je tento jazyk mateřským, případně jej ovládají na vysoké úrovni.

4. Udělejte si svůj projekt

Je něco, co jste dosud chtěli udělat, ale jaksi na to nebyl čas? Napsat knihu, předělat byt, vytvořit si webovou stránku? Pusťte se do toho. I kdyby výsledek neměl nikdo vidět, během práce na svém projektu se hodně naučíte a uděláte si radost. A následně se nebojte tento projekt doplnit do svého životopisu a napsat o něm více v motivačním dopise. Pokud máte nějaké hobby (vyrábíte šperky, šijete hračky či malujete obrazy), zkuste je prodávat. I to je aktivita, která vás naučí hodně o prodeji, zákaznících a můžete ji popsat v životopise nebo motivačním dopise.

5. Choďte na akce

V každém městě se pořádají zajímavé akce z různých oblastí. Účastněte se jich, často jsou zdarma nebo za nízký poplatek. Jděte i se svým dítětem, zejména pokud je ještě menší a často spí. A pokud by vám akce chyběly, zkuste nějakou zorganizovat. Beseda s odborníkem či burza oblečení už možná díky vám ve vašem městě scházet nebude. Určitě doporučujeme festival příležitostí Profesia days, kde máte možnost potkat se s personalisty a získat aktuální informace o flexibilních možnostech práce. Účastnit se takových akcí vám pomůže udržovat různé sociální kontakty, jelikož ty se během mateřské dovolené často omezují pouze na komunikaci s jinými rodiči.

6. Začněte studovat

Na vysoké škole si můžete doplnit nebo rozšířit kvalifikaci. Pokud se rozhodnete studovat v denní formě, můžete si vyřídit individuální plán studia. Dálkově se uskutečňuje vyučování většinou v sobotu. Studium při dítěti je náročné, ale s podporou rodiny či přátel určitě dokážete skloubit rodičovství i školu.

7. Zúčastněte se online kurzu

Pokud nemáte prarodiče, kteří by dítě pohlídali, abyste mohli studovat vysokou školu, vyzkoušejte online kurzy. Díky nim se můžete naučit cizí jazyk, základy programování či grafiky. Online kurzy jsou zdarma a najdete je na různá témata. Doporučujeme stránky Coursera.com , Codeacademy.com nebo Memrise.com . Také tyto kurzy si můžete uvést do životopisu.

8. Staňte se dobrovolníkem

Mnoho z předchozích bodů se dá spojit v dobrovolnictví. Nabídněte své zkušenosti nějaké neziskové organizaci nebo iniciativě. Nebo sbírejte zcela nové zkušenosti jako dobrovolník v oblasti, ve které jste dosud nepůsobili. Ideální skloubení péče o dítě s dobrovolnictvím nabízejí například mateřská centra, která přivítají každou pomoc. Současní zaměstnavatelé tento typ práce velmi oceňují. Více se o dobrovolnictví můžete dozvědět na volunteer.go-ok.eu.

Nastoupit po mateřské a rodičovské dovolené zpět do práce může být obtížné. Pokud se však budete profesionálně rozvíjet i během tohoto období, do práce se vrátíte ne jako někdo, kdo „jen seděl doma“, ale jako obdivovaný rodič, který i vedle dítěti stíhal různé aktivity.

Základní informace

Mateřská dovolená:
●    trvá 28 týdnů,
●    během ní máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství,
●    jejím podmínkám se věnuje Zákoník práce.

Rodičovská dovolená:
●    následuje po skončení mateřské dovolené,
●    může trvat do 4. roku věku dítěte,
●    během ní vzniká nárok na rodičovský příspěvek,
●    jejím podmínkám se věnuje Zákoník práce.