IT v roce 2010: bude o Vás ještě zájem?
Jestli chcete mít za pár let skvěle placené místo v oblasti informačních technologií, měli byste volný čas trávit raději v kurzu managementu či komunikace, než dalším vysedáváním před blikající obrazovkou.
Kteří odborníci na informační technologie (IT) budou nejvíce žádani v roce 2010? Čemu by se měli věnovat dnešní prváci na vysokých školách, jestli chtějí mít s hledáním právě v IT po promocích co nejmenší problémy?
Americký časopis Computer World oslovil více než 1000 IT profesionálů a na základě jejich odpovědí sestavil rozsáhlou zprávu o tom, jaké oblasti informačních technologií jsou pro zaměstnance momentálně nejperspektivnější.
Začína jednou optimistickou informací „za čtyři roky bude stále celosvětový nedostatek IT odborníků. Na nejvyspělejším americkém trhu bude podle odhadů tamního úřadu práce každé čtvrté nové pracovní místo vytvořené do roku 2012 souviset s informačními technologiemi“. Zlá zpráva pro dnešní průměrné studenty je, že IT specialisté už zřejmě nebudou tak hýčkaní, protože budou čelit větší globální konkurenci a firmám už zároveň nebude stačit, že se vyznají jen ve svém vlastním oboru.
„Jak firma například hledá člověka na automatizaci svojí dodavatelské sítě, může buď najmout IT experta a zorientovat ho v dodavatelských vztazích, nebo zaměstnat vystudovaného manažéra, který se po dobu studia částečně věnoval i IT“, říká víceprezident akademického programu IBM Mark Hanny. „Ve druhém případě bude sice možné na samotné programování potřebovat ještě i extérního konzultanta, ale výsledek může lépe odpovídat tomu, co firma skutečně potřebuje“, upozorňuje Hanny.
IT expert s uměleckými sklony
Podle odborníka z IBM tak informační technologie co nejdříve přestanou být vnímané jako samostatné odvětví, ale budou vnímané spíše jako součást různých specializací.
V analýze firmy Gartner se uvádí, že za čtyři roky bude šest z deseti IT zaměstnanců muset vykonávat i některé manažerské úlohy. Kdo touží sedět sám v tmavé místnosti a do noci programovat, musí být skutečně geniální programátor nebo mít při hledání zaměstnání velké štěstí-zájem o takovéto lidi bude totiž výrazně klesat.
„Zaměstnavatelé mají najednou větší zájem o lidi s manažerskými schopnostmi, kteří jsou schopní řídit projekty, než o lidi s výhradně technickými znalostmi“, říká Kate Kaiserová z univerzity v Milwaukee.
I podle šéfa IT firmy Phila Yweiga neustále roste poptávka po odbornících na IT s organizačními schopnostmi, kteří dokážou analyzovat rizika projektů a navrhovat i jejich rozpočty, ale i vyjednávat s dodavateli. Žádaní jsou i experti, kteří se orientují v některé z tradičních oblastí chodu firmy – ekonomie, účetnictví, finanční analýzy či řízení lidských zdrojů.
Pro většinu IT expertů budou v budoucnosti klíčové i některé schopnosti, kterými dnes někteří „pravověrní“ ještě stále pohrdají, zejména dobrý verbální projev ve veřejných vystoupeních a komunikační zručnosti. Žádaní budou i kreativní programátoři s uměleckými sklony, zejména v oblasti vývoje počítačových her a multimediální zábavy, ale stále i IT experti, zdatní nejvíce např. v matematice. Nejlepším způsobem, jak zvýšit svoje šance v budoucnosti, tak může být absolvování například kurzu projektového managementu či řízení firemních procesů, nebo trénování veřejných projevů.
Nejlukrativnější zaměstnání
Z vyjmenovaných vlastností vyplývají i pozice, které budou za čtyři roky v IT nejlukrativnější: žádaní budou zejména architekti firemních informačních systémů, systémoví analytici a projektoví manažeři pro IT.
Z jednotlivých oblastí IT bude nejrychleji růst poptávka po expertech na webové služby, bezdrátová a mobilní zařízení, ale i identity management, projektování systémů na obnovu dat v případě nehod. Stále perspektivní oblastí jsou i internetové obchody a nedostatkoví budou i experti na relativně novou technologii RFID, miniaturní bezdrátové čipy.
Naopak největší problém se zaměstnáním budou mít průměrní programátoři, kteří pracují výhradně na počítači a plní lehko definovatelné úlohy. Čím lehčeji se totiž dá práce definovat a čím přesněji je možné popsat postup, jak dospět k výsledku, tím jednodušší a lákavější bude přesunování takového pracovního místa do asijských zemí-ceně práce tamních programátorů totiž evropské v žádném případě nebudou moci konkurovat. Zpráva předpovídá tento vývoj pro Spojené státy, na Slovensko dorazí s určitým zpožděním. Jako neperspektivní se už pro rok 2010 ve správě uvádí například zaměstnání na technické podpoře, protože tato práce se snadno přesouvá do zahraničí.
Na Slovensku ještě i za čtyři roky bude zřejmě těchto pracovních míst dost, tito zaměstnanci však budou mít problém s dalším postupem v kariéře a v delším horizontu ani jejich zaměstnavatelé pokušení přesunout se na dálný východ zřejmě neodolají.
Outsourcing způsobí i změnu struktury zaměstnání – průměrné IT oddělení ve středním nebo velkém podniku bude o třetinu menší než dnes a mnohem více funkcí budou vykonávat specializované IT firmy. Jisté místo v podnicích budou mít zejména lidé schopní dobře řídit a kontrolovat vztahy s externími dodavateli.
Přijdem o práci?
Jestli chcete zjistit, jak perspektivní je Vaše vlastní práce v IT, položte si dvě otázky. Za prvé – jak složité by bylo dát její popis na papír a nechat jí potom udělat někomu jinému? Za druhé – jak by mě jednou větou popsali kolegové z firmy, kteří nepracují v IT?
Podle softwarového inženýra Davida Christensena mají v budoucnosti mnohem větší šanci lidé popisovaní slovy jako „není programátorský guru, ale dovede každý projekt do konce“, než ti, které okolí hodnotí například slovy „je velmi inteligentní, ale nevychází moc dobře s lidmi“ nebo „je trochu nudný, ale v počítačích se vyzná“. Ani ten druhý typ lidí nebude ještě za čtyři roky na ulici, ale nebude mít velkou šanci na postup a nadprůměrný plat.
V jaké oblasti bude nejlehčí získat zaměstnání?
Projektový management
Návrh informačních systémů
Systémové analýzy, systémový audit
Návrhy počítačových sítí
Webové aplikace sloužící přímo zákazníkům
Návrh změn firemních procesů
Projektové plánování, finanční plány, scheduling
Projektování a správa firemní bezpečnosti
Správci storage (úschova dat)
Data mining
Jaká práce nebude ve firmách už tak žádaná?
Rutinní programování
Technická podpora, help desk
Testování systémů
Běžné operativní činnosti, server hosting, telekomunikace,správa operačních systémů
Obnova dat a zabezpečení nepřetržitého provozu systémů (zabezpečovat je budou výhradně externí firmy)
Jak zvýšit svoje šance na zaměstnání v IT?
Jste-li IT specialista nebo student, zvažte absolvování kurzu základů managementu a řízení projektů.
Zlepšujte svoje komunikační schopnosti: přihlaste se na kurzy a trénujte v praxi, například dobrovolným přednášením příspěvků na konferencích nebo psaním textů pro čtenáře bez technického vzdělání. Pokud studujete management, zapište si co nejvíce předmětů zaměřených na IT.
Buďte flexibilní, nesázejte při svém vzdělání na jednu kartu a jedinou technologii – za pár let se může ukázat jako neperspektivní.
[Tomáš Bella; SME]