Další informace k pracovnímu kontraktu

Poslední aktualizace: 22. prosince 2020
Další informace k pracovnímu kontraktu
Stravné, služební cesta, pracovní doba či dovolená jsou také součástí pracovní smlouvy. Nahlédněte na další informace, k těmto položkám Vašeho kontraktu.

Stravné

Když se řekne stravné, všem zaměstnancům naskočí automaticky před oči stravenky. Konec konců, máloco vyvolá tak vášnivé debaty i mezi poslanci. Nebýt stravenek, lidé by nejedli, tvrdí jedni. Druzí oponují, že zaměstnavatel může řešit stravné nejen poskytováním stravenek, ale i jinými způsoby.

Ať tak či onak, pokud máte práci nad čtyři hodiny denně, zaměstnavatel vám musí zajistit jedno teplé jídlo s pitím denně. Platí přitom, že dostanete minimálně 55 procent ceny tohoto jídla. Populární stravenky proto sice můžete dostat například v hodnotě 85 korun, ale necelou polovinu vám účetní strhne ze mzdy.

Pracovní doba

Zákon je při stanovení pracovní doby velmi striktní, ale máloco se dodržuje tak málo jako přesná pracovní doba. Čtyřicet hodin týdně je maximum dané zákonem, ale co když strávíte v práci mnohem delší čas? Pak jen obtížně dokážete, že skutečně celou dobu věnujete práci, nikoliv jiným činnostem.

Zatímco v dělnických profesích to obvykle není možné, v kancelářích je někdy možná tzv. pružná pracovní doba. Nemusíte tedy nastoupit každé ráno striktně v šest či sedm hodin, ale můžete přijít později s tím, že si o stejný čas pracovní den protáhnete. Pokud jste tedy spíše sovy než skřivani, pružná pracovní doba se Vám vyplatí.

Dovolená

Vedle mzdy je dovolená nejlepší součást pracovní smlouvy. Každý zaměstnanec má nárok na dovolenou. Podle zákona má každý nárok minimálně na dvoutýdenní dovolenou v jednom kuse. Celková délka dovolené v kalendářním roce přitom činí obvykle čtyři týdny. Někteří zaměstnavatelé přidávají týden navíc. Za dovolenou přísluší zaměstnancům náhrada mzdy, která odpovídá jejich průměrnému příjmu.

Služební cesta a diety

Náhradu stravného je ze zákona zaměstnavatel povinný poskytnout v případě služební cesty. Pokud cesta trvá od  pěti do dvanácti hodin, vzniká nárok na 58 korun (tzv. dieta), cesta mezi 12 a 18 hodinami vám přinese na dietách 88 korun, přes 18 hodin znamená přesně 138 korun diet.

Služební cesta však neznamená jen diety. Zaměstnavatel poskytuje řadu dalších náhrad, jako jsou například náhrady za jízdní výdaje, výdaje za ubytování či nutné vedlejších výdaje. Sazba základní náhrady za osobní motorové vozidlo činí 3,80 korun za kilometr.