Jak zjistit svoji cenu?

Poslední aktualizace: 22. prosince 2020
Jak zjistit svoji cenu
Při přípravě na pohovor předpokládejte, že může dojít i na otázky o výši Vaší mzdy. Přečtěte si tipy, jak zjistit svoji cenu.

Chystám se na pracovní pohovor. Předpokládám, že v průběhu něho přijde řeč i na výši mzdy. Známí mi říkají, že k návrhu, který dostanu, je potřeba si automaticky požádat aspoň o třetinu více. Prý na to budou čekat? Je to pravda?

Zjištění své ceny

Otázka zjištění své ceny pravděpodobně zajímá každého člověka, který prodává svůj čas, duševní potenciál anebo fyzickou sílu. Zkoumáním ceny práce se každoročně zabývají poradenské společnosti všude na světě. Výsledky jejich průzkumů jsou oblíbeným zdrojem informací pro ty zaměstnavatele, kteří chtějí prostředky vynaložené na mzdy využívat efektivně. Není důvod platit o mnoho více, než platí jiní, stejně tak je riskantní platit méně, než platí jiní zaměstnavatelé. K výsledkům průzkumu odměňování se dostane jen velmi malá část populace zaměstnanců. Většinou pouze specialisté na odměňování a zaměstnanecké výhody, manažéři odměňování apod. Jeden ze způsobů, jak zjistit svoji cenu na trhu práce, by mohlo být setkání se specialistou. Šance, že se takto dopracujete k informaci, je podle mých zkušeností malá.

Pokud Vám zaměstnavatel na pohovoru řekne určitou sumu jako svoji představu o odměňování, pravděpodobně jde o sumu nacházející se v intervalu pro pozici, kterou obsazujete. Tato suma může být jiná pro absolventa bez praxe a kandidáta s praxí. Může však být stejná pro absolventa vysoké školy bez praxe nebo pro středoškoláka s pěti letou praxí.

Závisí to od požadavků na pozici. Mezi kritérii, které pomáhají stanovit hodnotu konkrétní pracovní pozice, mohou být požadované vzdělání, zodpovědnost, pravomoci, způsobilost, nároky na řízení jiných lidí apod. Logicky tedy můžete žádat tím více, čím máte vyšší vzdělání, čím delší praxi na relevantních pozicích, čím jste zodpovídali za vyšší rozpočty, čím jste řídili více lidí apod.

Otázka odměňování pravděpodobně přijde na každém pohovoru. Je praktické připravit se na ní. Například – jaký je Váš očekávaný celkový roční příjem? Trh práce funguje jako každý jiný trh. Pokud si Vy požádáte o třetinu více než Váš konkurent, ale neposkytnete zaměstnavatelovi přiměřenou přidanou hodnotu za tuto sumu, vybere si Vašeho konkurenta. Můžete s tím počítat. Závisí to na Vás, zda si toto riziko můžete dovolit.