Studenti a absolventi

Poslední aktualizace: 25. března 2021
Pokud jste právě dostudovali, nebo ještě stále studujete, máte mnoho možností, jak se stát pro zaměstnavatele atraktivnějším uchazečem. Nabízíme několik tipů, jak se již během studia nebo těsně po něm rozvíjet.

Pokud jste právě dostudovali, nebo ještě stále studujete, máte mnoho možností, jak se stát pro zaměstnavatele atraktivnějším uchazečem. Studenti a absolventi, nabízíme vám několik tipů, jak se již během studia nebo těsně po něm rozvíjet.

Během tohoto období máte možnosti a prostor rozvíjet své dovednosti a získat zkušenosti, na které při práci na plný úvazek nemusíte mít tolik času. V ideálním případě byste měli získat praxi už během studia, abyste rovnou po škole nalezli vhodné zaměstnání.

1. Poznejte své povinnosti a práva

Pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti, měli byste vědět, jak ji ošetřuje Zákoník práce. V takovém případě máte i povinnosti ohledně placení pojistného, všechny podrobnosti najdete na stránce Okresní správy sociálního zabezpečení. Pokud jste absolvent, a po ukončení studia okamžitě nenajdete zaměstnání, máte právo se nahlásit na Úřad práce. Pokud zůstanete dobrovolně nezaměstnáni, musíte platit zdravotní pojištění sami, a skutečnost nahlásit své zdravotní pojišťovně. Jako středoškolák ukončujete studium posledním dnem letních prázdnin po závěrečném roce studia. Jako vysokoškolák končíte studium v den, kdy absolvujete státní závěrečnou zkoušku. Informace pro absolventy naleznete na stránce Okresní správy sociálního zabezpečení.

●    Viz seznam Úřadů práce a najděte ten, pod který patříte.
●    Viz seznam České správy sociálního zabezpečení a najděte pobočku, pod kterou patříte.

2. Zlepšete si jazyk

Angličtina je základ, ale také v ní se dá zlepšit. Nebo v jiném jazyce. Vycestujte na léto na brigádu a kromě výdělku si zlepšíte jazyk. Ať už to bude program Work & Travel v USA nebo česání hroznů v Itálii, určitě vás čeká množství dobrých zážitků a neocenitelných zkušeností. Najděte si práci na léto v naší sekci Práce v zahraničí.

Mimo toho čtěte cizojazyčné knihy, dívejte filmy a seriály raději v originálním znění, a zkuste i různé druhy online nástrojů zlepšování se v cizím jazyce. Nakolik si potřebujete zlepšit angličtinu, si otestujte na TrackTest.eu.

3. Vyzkoušejte pracovní stáž

Stáž nabízí možnost získat pracovní zkušenost přímo v oboru. Firmy si takto často vychovávají své budoucí zaměstnance. Pokud se jim na stáži osvědčíte, rádi s vámi budou spolupracovat dál. Ačkoli jsou často pracovní stáže neplacené, je to pro vás výborná investice do budoucna. Zkuste je najít na Profesia.cz. Pro absolventy existuje možnost vyzkoušet po škole absolventskou praxi. Pokud si potřebujete přivydělat, najděte si brigádu prostřednictvím naší stránky.

Při psaní životopisů i motivačních dopisů se zkuste řídit našimi návody Jak napsat dobrý životopis a Jak napsat dobrý motivační dopis. Pokud jdete na pohovor, určitě si přečtěte rubriku Jak se na pohovor připravit. Vše můžete začít vytvořením životopisu na naší stránce.

4. Jděte na akce

V každém městě se uskutečňují zajímavé akce z různých oblastí. Účastněte se jich, často jsou zdarma nebo za nízký poplatek. A pokud by vám nějaké akce chyběly, zkuste je zorganizovat. Beseda s člověkem z praxe či studentská párty už možná díky vám ve vašem městě nebo na vaší škole chybět nebude. Určitě doporučujeme veletrh práce Profesia days s množstvím pracovních nabídek i zajímavých přednášek.

5. Zúčastněte se kurzů

Že máte studia plné zuby? Vyzkoušejte jiný typ vzdělávání. Ať už jsou to kurzy zaměřené na osobnostní rozvoj nebo kurz vaření, každý z nich vás rozvine v jiné oblasti. Vyzkoušejte online kurzy. Díky nim se můžete naučit cizí jazyk, základy programování či grafiky. Online kurzy jsou zdarma a najdete je na různá témata. Doporučujeme stránky Coursera.com, Codeacademy.com nebo Memrise.com.

6. Udělejte si svůj projekt

Během školy je ideální čas pustit se do vlastního projektu. Možná chcete napsat knihu, vytvořit si webovou stránku nebo si předělat kolo. Pusťte se do toho. I kdyby výsledek neměl nikdo vidět, během práce na svém projektu se hodně naučíte a uděláte si radost. Možná se váš projekt postupně rozvine do byznysu, a po škole už budete vydělávat sami na sebe.

7. Staňte se dobrovolníkem

Nabídněte své kapacity nějaké neziskové organizaci nebo iniciativě. Naberete tak zcela nové zkušenosti v oblasti, o které jste nic netušili, nebo můžete získat neocenitelnou praxi v oblasti, kterou studujete nebo jste vystudovali. Dobrovolnictví jistě ocení váš budoucí potenciální zaměstnavatel. Více se o dobrovolnictví můžete dozvědět na dobrovolnik.cz, případně vyzkoušejte projekt volunteer.go-ok.eu.

Období studia či těsně po něm by nemělo být jen o učebnicích, zkouškách a studentských párty. Je to období, kdy máte šanci objevit to, co vás nejvíce baví, zlepšit se v tom, a rozvíjet všechny stránky své osobnosti. Protože i když titul je fajn, zaměstnavatel se nedívá pouze na váš diplom, ale na celý životopis.

Co by vás ještě mohlo zajímat: