Zaměstnaní

Poslední aktualizace: 3. ledna 2020
Mít práci je jedna z důležitých součástí našich životů. I pokud jste zaměstnáni, máte možnost se rozvíjet a posouvat neustále kupředu. Přečtěte si naše tipy na to, jak postupovat.

Mít zaměstnaní je jedna z důležitých součástí našich životů. Možnost rozvíjet se a posouvat neustále kupředu máte, i pokud jste zaměstnáni. Přečtěte si naše tipy na to, jak postupovat.


Ať už jste zaměstnáni několik let v téže firmě nebo jste právě nastoupili do nového zaměstnání nebo jste čerstvý absolvent, který nastoupil do nové práce, vždy máte možnost pozitivně ovlivnit svoji kariéru a vyhlídky do budoucna. Úspěšní zaměstnaní lidé nesedí pouze na své židli, ale mají množství jiných aktivit a snaží se jít neustále kupředu.

1. Stanovte si profesní cíle

Bez toho, abyste sami věděli, co chcete dosáhnout, bude váš kariérní růst obtížný. Musíte si stanovit cíle, které byste chtěli dosáhnout. Pokud si tyto cíle určíte, bude pouze na vás, zda jich dosáhnete, a kolik energie do toho vložíte.

Stanovte si profesní cíle Zaměstnaní | Kariera v kostce | Profesia.cz

Zjistěte si, jaké máte možnosti s dosavadním dosaženým vzděláním, zkušenostmi a jaká je situace na trhu práce v oblasti, kde chcete působit. Máte-li ambici pracovat na seniorské pozici, určitě je důležité zjistit si, jaké jsou požadavky na takové pracovní místo. Všímejte si, čím se vyznačují vaši kolegové, které vy nebo vaši nadřízení považují za ty nejlepších, a kteří kariérně postupují. Jaké mají společné rysy? Pokuste se číst co nejvíce knih z oblastí, v nichž chcete pokračovat, inspirujte se např. zajímavými podnikatelskými příběhy, které hovoří o tom, jak být úspěšným. Možná se tam „najdete“, a byť neplánujete podnikat, jejich rady a nápady se mohou hodit i vám.

Zaměstnavatelé mají největší zájem o specialisty, které není jednoduché v dnešní době najít. Právě takovým směrem se mohou ubírat vaše cíle. Specialisté v daných oblastech jsou si sami vědomi, že pokud na sobě pracují, jejich „cena“ na trhu práce stoupá.

2. Neustále se vzdělávejte

Vzdělávejte se v oboru, ve kterém pracujete, abyste pokročili a udrželi si přehled. Téměř každá oblast se dnes velmi rychle vyvíjí, a proto by vám mělo záležet na tom, abyste šli s trendy v dané oblasti a studovali novinky. Čtěte odborné knihy nebo časopisy. Choďte na konference, kurzy nebo školení.

Nebojte se svému zaměstnavateli navrhnout, že byste rádi jeli na nějaké školení. Je pravděpodobné, že vám vyjde vstříc. Samotný zaměstnavatel nemusí mít totiž přehled o možnostech kurzů pro jednotlivé pracovní pozice, které ve své firmě má. Iniciativu z vaší strany proto určitě ocení.

Pokud by vám neposkytl čas či finance na takové vzdělávací aktivity, nezanevřete na ně, a zkuste se jim věnovat v rámci vašeho volného času. Případně se poohlédněte po zajímavých profesních skupinách přístupných na sociálních sítích, buďte odběratelé příspěvků odborných článků v dané oblasti, čtěte odborné blogy. Budete v obraze, co se děje ve vašem oboru.

Bez cizího jazyka to nejde

Vzdělávejte se však i v dalších dovednostech. Angličtinu vyžaduje velké množství zaměstnavatelů. Pokud jste ji dosud nepotřebovali, neznamená to, že to tak musí být i v budoucnosti. Často právě znalost angličtiny je podmínkou pro kariérní postup, neboť na vyšších pozicích pracovníci mnohdy komunikují se zahraničními majiteli, partnery či klienty. Pokud angličtinu již ovládáte, nezanedbejte ji. Čtěte knihy psané v angličtině a dívejte se na filmy, videa v angličtině (např. TED), případně si vyhledejte dostupná anglická cvičení na internetu. Dnes jsou k dispozici atraktivní aplikace v mobilech, a tak se můžete zlepšovat v jazyce v autobuse či v čekárně. Zkuste přidat případně další jazyk. V závislosti na oblasti, ve které pracujete, se vám mohou do budoucna hodit jakékoliv jiné jazyky.

Umět pracovat s počítačem je základ

Tak jak je to v jazycích, tak je to u počítačových znalostí. Bez Wordu či Excelu se dnes obejde už málokterá profese. Pokud chcete zefektivnit práci na počítači, můžete se naučit psát všemi deseti. Nebo zkuste něco zcela nového. Naučte se kódovat, poznejte základy webové analytiky. Existuje množství online kurzů, které jsou zdarma. Pokud vám více vyhovují klasické kurzy s lektorem, v České republice najdete širokou nabídku počítačových kurzů.

Získáte certifikát, díky kterému se ocitnete na lepší vyjednávací pozici při zvyšování platu nebo povýšení. Nejdůležitější však je, že získáte nové znalosti. Netřeba zapomínat také na to, že současné technologie se rychle mění, a nikdy nevíte, kdy nové trendy zastihnou také vás v práci. Mohou mít vliv na vaši pracovní pozici, případně povýšení.

Zpět do školy

Na školu není nikdo starý. Ať už máte vysokoškolský titul nebo ne, vždy je prostor na rozšiřování vašich vědomostí a znalostí. Můžete zkusit externí studium ve zcela nové oblasti nebo doktorandské studium. Přitom se nemusíte omezovat pouze na české vysoké školy, dostupné jsou i možnosti navštěvovat pobočky zahraničních univerzit, které buď působí v České republice, nebo v blízkém zahraničí.

Vysoké školy jsou výborným zdrojem nových a zajímavých kontaktů mezi studenty a vyučujícími. Studovat se dá také on-line. Zjistěte si, které školy nabízejí tuto formu studia. Mnoho z nich působí v zahraničí. Je pouze na vás, zda jste ochotni věnovat studiu čas.

3. Zapojujte se do firemního života

Firma, ve které pracujete, může mít množství aktivit, které sice přímo nesouvisejí s vaší pozicí, ale i tak se do nich můžete zapojit.

Zapojujte se do firemního života Zaměstnaní | Kariera v kostce | Profesia.cz

Společensky odpovědné firmy se často zapojují do dobrovolnických aktivit. Ujistěte se, že budete jejich součástí. Pokud vaše firma takové činnosti nemá, zkuste vymyslet nové aktivity v tomto směru právě vy. Můžete s vaší firmou například pomoci obnovit dětské hřiště v mateřské škole, kam chodí vaše děti.

Některé společnosti mají vlastní blog nebo firemní noviny, můžete do nich přispět zajímavým příspěvkem. Organizují se u vás firemní večírky nebo rodinné dny? Kromě toho, že byste se jich měli zúčastnit, můžete nabídnout svou pomoc při jejich organizování.

To vše bude naznačovat, že se o firmu, ve které jste zaměstnáni, zajímáte. A společnost lépe ohodnotí či povýší právě takové zaměstnance. Angažovanost jako taková je pro zaměstnavatele nesmírně důležitá.

4. Budujte si svou značku

Toto se vám může zdát zvláštní, ale značku můžete udělat i sami ze sebe. To, jaké postoje v práci i mimo ni zaujímáte, a jaké aktivity děláte, se stane vaším poznávacím znamením. Samozřejmě ideální je, když se s vaší značkou (s vaším jménem) budou lidem spojovat ty nejlepší asociace. Například, že jste spolehliví, že umíte dotahovat věci do konce nebo, že jste ti, kteří něco zajímavého vymysleli, zjednodušili proces ve firmě, ušetřili firmě finanční prostředky, mají zajímavé záliby, případně se angažují jako ochránci zvířat.

Česká republika má poměrně malý pracovní trh. Pokud si vybudujete svou značku, informace o vás se může dostat k novému potenciálnímu zaměstnavateli jednoduše a rychle. Dobrá a zajímavá práce si vás díky vaší značce najde sama.

Dejte o sobě vědět

Mnoho lidí se nerado chlubí tím, co dělá. Ale dát vědět o svých zajímavých aktivitách je důležité právě proto, aby o vás měli kolegové, nadřízení či známí komplexnější obraz, aby vás neznali pouze jako toho s červeným batohem nebo tu, která jezdí do práce na kole.

Dnes je velké množství nástrojů, které vám pomohou o sobě šířit informace a veřejně se přes ně prezentovat. A tak, když budete reagovat na pracovní pozici, která bude souviset s vaší aktivitou, můžete potenciálního zaměstnavatele právě takto zaujmout.

Blogování

To, že se v nějaké oblasti vyznáte, můžete ukázat i tím, že budete blogovat. Můžete tak učinit na vlastní stránce s vlastní doménou, nebo využít některou blogovací službu či prostor, které poskytují online deníky a magazíny.

Sociální sítě – dobrý sluha, špatný pán

Sociálne síte a zaměstnaní | Kariera v Kostce | Profesia.cz

Sociální sítě, zejména Facebook, jsou výborné na udržování i získávání kontaktů. Ale to, jak a o čem se na nich vyjadřujete, se přenáší z online života i do toho skutečného. Pokud na Facebooku vyslovíte například rasistickou poznámku, může se to prostřednictvím vašich kolegů, které máte v přátelích, donést až k vašim nadřízeným, kteří z toho mohou vyvodit pro vás nepříjemné důsledky.

Čím méně vás člověk zná ve skutečnosti, tím více si může obraz o vás vytvořit na základě údajů ze sociálních sítí. Dávejte si pozor na to, co na sociálních sítích zveřejňujete, a kdo všechno může váš profil a obsah, který zveřejňujete, vidět. Například při předvýběru kandidátů může váš profil vytvořit na potenciálního zaměstnavatele špatný dojem. A tak i přesto, že podle životopisu máte předpoklady na nabízenou pracovní pozici, na pohovor vás nepozvou.

Naopak, mnozí lidé jsou známí právě díky tomu, jak se prezentují na sociálních sítích. Ukazují, jak se zapojují do různých aktivit, podporují nějakou iniciativu, sdílejí kvalitní obsah, argumentačně hodnotí společenskou situaci či poskytují své zkušenosti a rady v oblastech, ve kterých se vyznají. I když to nejsou „celebrity“, lidé je na Facebooku následují, protože jim jejich profil poskytuje přidanou hodnotu. Popřemýšlejte, zda byste se i vy mohli přeměnit svůj profil na sociální síti na součást své značky.

LinkedIn

LinkedIn je sociální síť zaměřená na profesní život, která umožňuje propojení s pracovním trhem. V profilu můžete vyplnit své vzdělání, zaměstnání, projekty, na kterých jste pracovali, dobrovolnické aktivity, publikace, ocenění či certifikáty. Provádíte spojení s kolegy či lidmi, se kterými jste přišli do kontaktu během vaší profesionální kariéry.

LinkedIn využívají personalisté i headhunteři na nacházení zajímavých lidí, kterým dávají pracovní nabídky. Tato sociální síť je celosvětová, takže pokud si vyplníte profil v angličtině, je možné, že vás osloví i zahraniční společnosti. Zajímavou nabídku můžete dostat i bez toho, aniž byste aktivně hledali nové zaměstnání.

5. Vytvorte si agenta

Na naší stránce Profesia.cz si rychle a jednoduše vytvoříte email agenta na pracovní nabídky z vaší profese nebo z oblasti vašeho zájmu. S takto nastaveným agentem vám neunikne ani jedna zajímavá nabídka práce, budete vědět o vašich současných možnostech a pokud budete chtít postoupit o pozici výše, vždy budete vědět, co se popřípadě doučit, jaké zkušenosti, znalosti a schopnosti podpořit, abyste v budoucnu neměli problém danou pozici získat. Agenta a pracovní nabídky na email si jednoduše vytvoříte zde.

Nabídky prace mailem - Zaměstnaní | Kariera v Kostce | Profesia.sk