Pracovní neschopnost a ošetřovné

Nemocenské (PN)
Do nemocenského pojištění patří čtyři druhy peněžitých dávek: nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství. Dávky nemocenského pojištění vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení a jsou hrazeny ze státního rozpočtu (z příjmů z pojistného). Vyplácí se za kalendářní dny. Jestliže nastane souběh nároků jednoho druhu dávky z více zaměstnání tvořících účast na nemocenském pojištění, obdrží pojištěnec pouze jednu dávku jakožto výpočet souhrnu příjmů dosažených ve všech zaměstnáních.
Uzná-li ošetřující lékař zaměstnance nebo OSVČ dočasně práce neschopným, vzniká mu nárok na nemocenské od 15. kalendářního dne trvání jeho dočasné pracovní neschopnosti až do uvedení konce dočasné pracovní neschopnosti. Doba, po kterou může pojištěnec nemocenské dávky pobírat, nesmí překročit 380 kalendářních dnů od vzniku dočasné pracovní neschopnosti (počítaje zápočty předchozí doby trvání dočasné pracovní neschopnosti). OSVČ se musí účastnit dobrovolného nemocenského pojištění minimálně po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Prvních 14 kalendářních dnů dostává zaměstnanec od prvního pracovního dne náhradu mzdy od zaměstnavatele, jež podléhá zákoníku práce. Náhrada mzdy náleží za pracovní dny, a to při dočasné pracovní neschopnosti (neplatí pro OSVČ).
Výše nemocenského za kalendářní den je stanovena po dobu trvání pracovní neschopnosti či karantény na:
- do 30. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu,
- od 31. dne do 60. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 66 % redukovaného denního vyměřovacího základu a
- od 61. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 72 % redukovaného denního vyměřovacího základu
Bližší informace o výši dávek a příklady výpočtů uvádí ČSSZ zde.
Ošetřovné
V současné době je aktuální rozlišení ošetřovného na 2 základní skupiny.
1. Ošetřovné z důvodu uzavření škol od 14. 10. 2020
Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování/péče o dítě mladší 10 let, o nezaopatřené dítě účastnící se školní docházky závislé na péči jiné osoby bez omezení věku a o osoby starší 10 let využívající služby stacionářů, závislé na péči jiné osoby alespoň ve stupni I.
Tyto podmínky platí i pro rodiče dětí, kterým byla uzavřena školka z důvodu mimořádných opatření při epidemii.
Tyto podmínky platí i v případě, že do zařízení děti nebo výše uvedené osoby nemohou docházet, protože jim byla nařízena karanténa.
Ošetřovné činí od prvního dne 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Minimální denní výše dávky ošetřovného činí 400 Kč při plném úvazku.
Nárok na tento typ ošetřovného mají i i osoby pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, pokud je za ně odváděno sociální pojištění. OSVČ mohou využít obdobné podpory v rámci programu Ministerstva průmyslu a obchodu.
2. Ošetřovné z důvodu péče o nemocného člena domácnosti
Ošetřovné náleží zaměstnanci, který nemůže pracovat proto, že musí ošetřovat nemocného člena domácnosti, nebo pečovat o zdravé dítě mladší 10 let, nebo osoba, která o dítě vždy pečuje, sama onemocněla.
Ošetřovné činí od prvního dne 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za jeden kalendářní den. Základ se stanoví a redukuje stejným způsobem jako při výpočtu nemocenské.
Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné u dítěte, na které druhý z rodičů pobírá peněžitou pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek. Jestliže tato osoba onemocněla nebo má úraz, díky němuž se o dítě nemůže starat, případně porodila nebo jí lékař nařídil karanténu, uplatní druhý rodič ošetřovné.
Na ošetřovné nemají nárok zaměstnanci pracující na dohodu o provedení práce, OSVČ, členové kolektivních orgánů, právnické osoby. Ošetřovné nemá stanovenou ochrannou lhůtu. Podpůrčí doba je devět kalendářních dní, u samoživitele s dítětem do 16 let věku činí 16 kalendářních dní.
Kam se obrátit pro radu?
- Pokyny pro výplatu dávek vydává Česká správa sociálního zabezpečení a na svých webových stránkách poskytuje aktuální informace o výplatě dávek.
- Jste-li zaměstnanec, můžete se obrátit na účetní oddělení ve vaší firmě.
Zdroj: www.cssz.cz